Aktualno branje: Feelgood
Feelgood so Mario Sambolec, trener, strokovnjak za prehrano in predavatelj ter njegova ekipa. Pripravljajo nasvete o tem, kako lahko sami z izbiro kakovostne prehrane in rednim gibanjem prispevate k boljšemu počutju.
-
Kruh po pameti
Ko sem bil mali, sta bila kruh in mleko dve osnovni živili, po kateri sem z nekaj sto tolarji v žepu hodil v Mercator čez cesto praktično vsak dan. Nisem se spraševal ali je kruh zdrav. Sam koncept »zdrave hrane« smo v tistem času na Fužinah, glavnem mestu Ljubljane kjer sem odraščal, razumevali malo drugače. Zdravo je v prvi vrsti pomenilo imeti dovolj in biti skromen.
-
Smernice za različne oblike vadbe pri mladih
Serijo člankov na temo vadbe in gibalnega razvoja otrok in mladostnikov zaključujemo še z zadnjim prispevkom, ki se ukvarja specifično s smernicami za razvoj različnih sposobnosti gibalnih pripravljenosti. V mislih imamo 3 glavne gibalne sposobnosti, ki so v takšni ali drugačni meri prisotni v večini športov. To so vadba za moč, vadba za vzdržljivost in pilometrija.
-
Vadba za otroke in mladostnike: faze treninga
V članku predstavljamo osnovnih pet faz treninga, na poti od otroka do vrhunskega športnika. Razčlenili bomo vadbo za otroke in mladostnike, vezano na posamezno starostno obdobje: kaj je najbolj pomembno v posameznem obdobju odraščanja, čemu moramo nameniti več pozornosti v vsakem izmed teh obdobij, kako prilagoditi vadbo za najboljši uspeh, tudi dolgoročno in na način, ki bo kar se da zmanjšal možnost poškodb.
-
Poškodbe pri mladih športnikih – trije ključni, a pogosto spregledani vzroki
Poškodbe so sestavni del življenja, ne izključno športa. No, v mojem primeru je večina poškodb res vzročno povezana s slednjim. Ali s tem, ker sem smotan, če verjamete mojemu očetu. Ali pa je imel prav moj trener in sem imel pač smolo. Veliko smole, očitno.
-
Vadba za otroke in mladostnike
Na spletu lahko zasledite ogromno priporočil kako zasnovati »najboljši« trening, a veljajo ta predvsem za polnoletne odrasle, če sklepamo na podlagi izpostavljenih ciljev: boljša vzdržljivost, več moči, mišična masa, manj celulita in »juicy-fruit« ritka, idr. Veliko manj je govora o smernicah glede vadbe mlajših - za zdravje, boljšo samopodobo, preprečevanje nepotrebnih poškodb in celosten motorični ter kognitivni razvoj.
-
Prehrana mladega športnika
Primerna prehrana je vsekakor pomembna v vseh življenjskih obdobjih. Morda pa je vredno še posebej izpostaviti ključen pomen prehrane v podporo razvoju, rasti in splošnega zdravja pri otrocih in mladostnikih. Vloga prehrane postane še toliko bolj izrazita, ko se ti ukvarjajo s športom.
-
Veganska prehrana za športnike: tekmovalna prednost ali nepotrebno tveganje?
Serijo prispevkov na temo veganske prehrane zaključujemo s tem zapisom o primernosti veganske prehrane za športnike in resne rekreativce.
-
Kako sestaviti veganski krožnik – iz teorije v prakso
Če se prehranjujete vegansko ali o tem razmišljate, vas zagotovo zanima kako naj bi pri takem načinu prehrane v praksi izgledal idealen krožnik.
-
Mikrohranila v veganski prehrani
V prehrani velja pravilo, da omejevanje večjega deleža živil, ali kar celotne skupin živil, občutno poviša tveganje za pomanjkanja nekaterih hranil. Različne skupine živil so namreč svojevrstni viri hranil in to velja tako za živila živalskega, kakor tudi rastlinskega izvora.
-
Razčistimo z razstrupljanjem: ga rabimo ali ne?
Vsebine, ki promovirajo razstrupljanje telesa na različne načine, z različnimi izdelki, a s podobno senzacionalističnimi trditvami, so sicer redno prisotne, v obdobju po novem letu pa se jim je praktično nemogoče izogniti. Tu so jumbo plakati ob cestah, plačane objave vplivnežev in prodajalcev prehranskih dopolnil na socialnih omrežjih, reklame v številnih revijah ter zavajajoči oglasi, od katerih se ne ogradi prav noben televizijski program.